|

Filmowanie z lotu ptaka – wybór wysokości.

FILMOWANIE Z LOTU PTAKA A WYSOKOŚĆ LOTU?

W dzisiejszym artykule poruszamy ważną kwestę, a mianowicie wpływ wysokości lotu w stosunku do oczekiwanego efektu. Bardzo często klienci w pierwszych kontaktach określają swoje wymagania odnośnie planowanej sesji filmowej lub fotograficznej. Istotnym czynnikiem jest planowana wysokość realizowanych ujęć filmowych z lotu ptaka, które mają się znaleźć w nagranym materiale. O ile w przypadku, gdy klient uczestniczy w realizacji ujęć problem jest mniejszy, gdyż w czasie realizacji możemy korygować wysokość lotu dronem.

O tyle w sytuacjach, gdy sesja odbywa się na zlecenie zdalne, a klient jest często kilkaset, kilka tysięcy kilometrów od obiektu lub imprezy, którą mamy filmować – bardzo poważnym problemem staje się zaplanowanie wysokości z jakiej powinniśmy realizować materiał główny. Bez względu na główne założenia, wykonujemy dodatkowe ujęcia, które naszym zdaniem mogą się okazać potrzebne, ale w scenariuszu ogólnym powinna być zawarta informacja o planowanych wysokościach nalotów głównych istotnych scen.

FILMOWANIE  DRONEM Z LOTU PTAKA A WYBÓR KADRU.

Przygotowaliśmy krótki film prezentujący jak zmienia się sposób postrzegania kadru, poprzez pryzmat wysokości nalotu kamery. W pierwszym przypadku wysokość filmowania to ponad 140m. Taki kadr jest bardzo dobry do przedstawienia ogólnego planu w perspektywie otaczającej go przestrzeni. Elementów, które chcielibyśmy pokazać w zestawieniu planu głównego. Niestety z tej wysokości nie możemy wymagać, aby zostały pokazane jakieś istotne detale, ważne elementy architektoniczne, prezentacje bliższych planów, czy infrastruktura zewnętrzna budynków, rozpoznawalnych postaci, oznaczeń – logotypów itp.

CZY FILMOWAĆ POWYŻEJ CZY PONIŻEJ 100m. WYSOKOŚCI
– oto jest podstawowe pytanie?

Jak można zauważyć różnica w wysokości filmowania pomiędzy 120 a 100m jest naprawdę niewielka, obraz jest dalej mało szczegółowy, bardzo ładnie rysują się dalsze plany. Główny czerwony obiekt w otoczeniu zieleni, pokazuje nam swoją wielkość i rozległy teren, który zajmuje. Niestety dalej nie jesteśmy wstanie określić ewentualnych detali charakterystycznych dla budowy hal, wykończenia dachów, elementów znajdujących się na dachach. Dalej określamy tę wysokość, jako mało detaliczną. Bardziej przeznaczoną do planów szerokich – panoramicznych z ogólną prezentacją obiektu czy planu ogólnego.

FILMUJEMY Z LOTU PTAKA – CZY IM WYŻEJ TYM LEPIEJ?

Niestety nie da się w jednym słowie określić, jaka wysokość do filmowania z powietrza jest najlepsza. Każda z wysokości i perspektyw ma swoje plusy i minusy. Każda wysokość jest dobra do filmowania, jeżeli jest zaplanowana i realizowana w celu osiągnięcia konkretnego efektu. Im wyżej tym lepiej dla planów ogólnych i mało szczegółowych, im niżej tym lepiej dla ujęć mających prezentować detale i istotne elementy dla ogólnej koncepcji realizacji.

Jeżeli zależy nam na pokazaniu większej ilości detali, elementów bliższego planu polecamy filmowanie z wysokości poniżej 50m. Oczywiście nie spodziewajmy się, że będziemy mogli rozpoznać swoją spersonalizowaną postać, ale już o wiele więcej elementów zabudowy, czy planu bliższego będzie przedstawiona bardziej szczegółowo.

FILMOWANIE Z LOTU PTAKA – KONCERTY – SPOTKANIA – IMPREZY SPORTOWE.

Jeżeli planujemy filmowanie z lotu ptaka imprezy plenerowej, spotkania integracyjnego, produkcję spotu promocyjnego, reportażu z imprezy sportowej czy reklamę firmy zawsze warto zaplanować podstawowe ujęcia, na których oprzemy główny temat prezentacji. Podstawowy scenariusz realizacyjny będzie przydatny tak dla zlecającego jak a może przede wszystkim dla przyjmującego zlecenie.

Mamy nadzieję, za ta krótka prezentacja filmowa pozwoli Państwu bardziej świadomie zaplanować rodzaj ujęć, wysokość realizacji nagrania w stosunku do oczekiwań i wyglądu kadru. Ze swojej strony gwarantujemy pomoc merytoryczną i techniczna przy planowaniu kompleksowej usługi realizacyjnej. Wyznajemy zasadę, że zadowolenie klienta z naszej pracy jest dla nas największą satysfakcją i najcenniejszą reklamą.

Życzymy tylko udanych ujęć .

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *