Jaka pora dnia jest najlepsza do ujęć z drona?
NAJLEPSZA PORA I WARUNKI DO WYKONANIA ZDJĘĆ I FILMÓW Z DRONA?
Wybór pory dnia do realizacji ujęć lotniczych to wbrew pozorom bardzo ważne zagadnienie. Dlaczego jedne zdjęcia wykonywane z perspektywy lotu ptaka są dobrze doświetlone, posiadają ładną plastykę, kolory są wyeksponowane, czyli są po prostu ładne, a inne wydają się być przepalone a miejsca o dużym kontraście są nie czytelne. Za te i inne efekty odpowiada światło zastane oraz manualne ustawienie parametrów realizowanego zdjęcia.
ŚWIATŁO W FOTOGRAFII LOTNICZEJ
Niestety zakres realizacji zdjęć lotniczych kieruje się trochę innymi zasadami niż przy fotografii tradycyjnej. Tu nie mamy możliwości z doświetlenia planu czy obiektu – opieramy się na świetle zastanym. Jak sama nazwa wskazuje jest to dokładnie oświetlenie jakie mamy stworzone przez naturę i niestety w tym przypadku nie jesteśmy wstanie sterować jego natężeniem, mocą, kątem padania czy chociażby elementami zmiękczającymi jego działanie. Jak sobie poradzić w tym konkretnym przypadku? Sprawa jest dość trudna ale nie beznadziejna – trzeba się stosować do kilku podstawowych zasad i z tzw, „uporem maniaka” przestrzegać pewnych reguł.
WYBIERAMY NAJLEPSZĄ PORĘ DNIA NA UJĘCIA Z POWIETRZA.
Wybierajmy do wykonania sesji dni gdzie mamy szansę na oświetlenie słoneczne – czyli tzw. ładna pogodę. Jeżeli uda się nam trafić z odpowiednią prognozą oferującą nam warunki słonecznego oświetlenia planu, to postarajmy się aby wybrać czas z najlepszym światłem zastanym. Nie zawsze są takie możliwości, zwłaszcza przy realizacji reportaży z imprez plenerowych. W tych przypadkach jesteśmy zobligowania do przestrzegania rozkładu scenariusza uzgodnionego z zamawiającym.
Jeżeli mamy ten luksus czyli możliwość ustalenia pory dnia w której ma odbyć się sesja, to nigdy nie wybierajmy na jej realizacje godzin około południowych. Nie startujmy dronem gdy widzimy, że cień pod nim jest prawie idealnie ustawiony bez kątowego zniekształcenia. Takie światło gwarantuje nam brak plastyki, bardzo duże kontrasty, przepalenia obrazów, które mają wpływ na bardzo płaski profil realizowanych zdjęć.
Gdy znajdujemy się w tej mało komfortowej sytuacji gdzie nie mamy możliwości wyboru pory dnia na realizację wtedy musimy się wspomóc filtrami zmiękczającymi obraz, czyli wydłużającymi czas naświetlenia danej klatki.
POPRAWIAMY NATURĘ CZYLI ZASTOSOWANIE FILTRÓW ND W FOTOGRAFII LOTNICZEJ.
W przypadkach gdy nie mamy w pływu na porę dnia realizując ujęcia fotograficzne, musimy posiłkować się odpowiednimi zestawami filtrów obiektywowych. Które powinny poprawić czasy naświetlania – poprawić w znaczeniu wydłużyć czas naświetlenia klatki. Dodatkowo możemy oprócz filtrów szarych w uzasadnionych przypadkach użyć filtrów polaryzacyjnych. Niesamowicie poprawiają plastykę obrazu nie tylko przy fotografii. Jednakże wszędzie tam gdzie można przekonać klienta do zmiany pory realizacji materiału nigdy nie wybieramy czasu „w samo południe” !
Mając do wyboru porę realizacji ujęć lotniczych pamiętajmy aby realizować je gdy słońce już zejdzie z zenitu i bardziej miękko oświetli miejsce czyli plan naszej sesji. Pamiętajmy również o drugiej zasadzie czyli aby światło padało z tyłu kamery a nie w obiektyw. Tu mając możliwość zaplanowania ujęć – zdjęć lotniczych albo przed południem (w okresie letnim – wczesno poranne), lub popołudniowe, gdy obiekt jest usytuowany inaczej względem orientacji wschodu i zachodu.
UJĘCIA NOCNE Z DRONA A FOTOGRAFIA LOTNICZA.
To najbardziej wymagająca realizacja zdjęć nie tylko z drona, ale również z aparatów stacjonarnych. O ile przy fotografii tradycyjnej, problem stabilizacji załatwiamy dobrym statywem, o tyle w przypadku fotografii lotniczej jest trochę inaczej – czyli bardziej specyficznie. Po pierwsze trzeba dość dużo poćwiczyć w znalezieniu najlepszych parametrów – ustawień czasów naświetlania. Oczywiście pamiętajmy aby zdemontować wszystkie zastosowane filtry z obiektywu, ale to jest chyba oczywista oczywistość. Zdemontujmy nawet filtr ochronny UV gdyż on również ma jakąś tam gęstość, która będzie miała wpływ na nasze zdjęcie. I teraz zaczyna się największy problem – czy nasz dron z którego realizujemy sesję posiada możliwość wymiany obiektywów. Zakładając, że tak, robi się nam lekko z górki gdyż wystarczy, że zmienimy szkło na najbardziej jasne z posiadanych i mamy sprawę bardzo ułatwioną. Światło siła na poziomie f2.0 powinno wystarczyć, ale jeżeli jasność będzie oscylować w okolicach f1.8 to na odpowiednio dużej matrycy zdjęcia powinny wyjść bardzo ładne czyli ostre, doświetlone i z ładnym detalingiem sceny. Ważnym aspektem jest stabilność drona w powietrzu. W tym przypadku czasy naświetlania niestety będą wydłużone więc należy latać podczas stabilnych warunków zewnętrznych. Unikamy mocnego wiatru i wierzymy w podwieszony pod dronem stabilizator.
Kiedy najlepiej filmować (fotografować) z drona?
Najlepsza pora dnia do fotografowania z lotu ptaka zależy od wielu czynników, w tym od preferowanego efektu wizualnego, warunków oświetleniowych i atmosferycznych, oraz rodzaju fotografowanych obiektów. Oto kilka porad dotyczących różnych por partii dnia:
- Pora wschodu słońca: Wschód słońca zapewnia miękkie, ciepłe światło o złocistych tonach, które może nadawać zdjęciom piękny nastrojowy charakter. Ta pora dnia jest idealna do uchwycenia wschodzącego słońca nad horyzontem lub do fotografowania krajobrazów o poranku, gdy światło jest delikatne i ciepłe.
- Złota godzina: Złota godzina to około godziny przed wschodem słońca i godziny po zachodzie słońca, kiedy światło jest miękkie, złociste i kieruje się pod kątem do horyzontu, co tworzy piękne cienie i kontrasty. To doskonały czas na fotografowanie krajobrazów, architektury i natury.
- Pora południowa: W południe, gdy słońce jest najwyżej na niebie, światło jest bardziej twarde i bezpośrednie. Może to być korzystne dla fotografowania obiektów ostrych, szczegółowych, które wymagają silnego kontrastu i ostrości.
- Pora zachodu słońca: Zachód słońca to jedna z najbardziej malowniczych por roku do fotografowania. Światło jest ciepłe, a kolory na niebie mogą przejść od delikatnych pasteli do intensywnych pomarańczów i czerwieni. To idealna pora dnia do uchwycenia pięknych krajobrazów, architektury lub portretów z zachodzącym słońcem w tle.
Ostatecznie najlepsza pora dnia do fotografii z lotu ptaka zależy od twoich preferencji artystycznych, celów fotografowania oraz charakteru fotografowanych obiektów. Dlatego warto eksperymentować z różnymi porami dnia i obserwować, jak zmienia się światło i atmosfera w twoich zdjęciach.