Fotografia lotnicza
Fotografia lotnicza a warunki na planie.
Watch Boost (2016) Full Movie Online Streaming Online and Download
Najlepsza pora i warunki na zdjęcia lotnicze z Drona.
Wybór pory dnia do realizacji ujęć lotniczych to wbrew pozorom bardzo ważne zagadnienie. Dlaczego jedne zdjęcia wykonywane z perspektywy lotu ptaka są dobrze doświetlone, posiadają ładną plastykę, kolory są wyeksponowane, czyli są po prostu ładne, a inne wydają się być przepalone a miejsca o dużym kontraście są nie czytelne. Za te i inne efekty odpowiada światło zastane oraz manualne ustawienie parametrów realizowanego zdjęcia.
Światło w fotografii lotniczej – trudny temat.
Niestety zakres realizacji zdjęć lotniczych kieruje się trochę innymi zasadami niż przy fotografii tradycyjnej. Tu nie mamy możliwości z doświetlenia planu czy obiektu – opieramy się na świetle zastanym. Jak sama nazwa wskazuje jest to dokładnie oświetlenie jakie mamy stworzone przez naturę i niestety w tym przypadku nie jesteśmy wstanie sterować jego natężeniem, mocą, kątem padania czy chociażby elementami zmiękczającymi jego działanie. Jak sobie poradzić w tym konkretnym przypadku? Sprawa jest dość trudna ale nie beznadziejna – trzeba się stosować do kilku podstawowych zasad i z tzw, „uporem maniaka” przestrzegać pewnych reguł.
Wybieramy najlepszą porę dnia na ujęcia z powietrza.
Wybierajmy do wykonania sesji dni gdzie mamy szansę na oświetlenie słoneczne – czyli tzw. ładna pogodę. Jeżeli uda się nam trafić z odpowiednią prognozą oferującą nam warunki słonecznego oświetlenia planu, to postarajmy się aby wybrać czas z najlepszym światłem zastanym. Nie zawsze są takie możliwości, zwłaszcza przy realizacji reportaży z imprez plenerowych. W tych przypadkach jesteśmy zobligowania do przestrzegania rozkładu scenariusza uzgodnionego z zamawiającym.
Jeżeli mamy ten luksus czyli możliwość ustalenia pory dnia w której ma odbyć się sesja, to nigdy nie wybierajmy na jej realizacje godzin około południowych. Nie startujmy dronem gdy widzimy, że cień pod nim jest prawie idealnie ustawiony bez kątowego zniekształcenia. Takie światło gwarantuje nam brak plastyki, bardzo duże kontrasty, przepalenia obrazów, które mają wpływ na bardzo płaski profil realizowanych zdjęć. Watch Boost (2016) Full Movie Online Streaming Online and DownloadGdy znajdujemy się w tej mało komfortowej sytuacji gdzie nie mamy możliwości wyboru pory dnia na realizację wtedy musimy się wspomóc filtrami zmiękczającymi obraz, czyli wydłużającymi czas naświetlenia danej klatki.
Poprawiamy naturę czyli zastosowanie filtrów w fotografii lotniczej.
W przypadkach gdy nie mamy w pływu na porę dnia realizując ujęcia fotograficzne, musimy posiłkować się odpowiednimi zestawami filtrów obiektywowych. Które powinny poprawić czasy naświetlania – poprawić w znaczeniu wydłużyć czas naświetlenia klatki. Dodatkowo możemy oprócz filtrów szarych w uzasadnionych przypadkach użyć filtrów polaryzacyjnych. Niesamowicie poprawiają plastykę obrazu nie tylko przy fotografii. Jednakże wszędzie tam gdzie można przekonać klienta do zmiany pory realizacji materiału nigdy nie wybieramy czasu „w samo południe” !
Mając do wyboru porę realizacji ujęć lotniczych pamiętajmy aby realizować je gdy słońce już zejdzie z zenitu i bardziej miękko oświetli miejsce czyli plan naszej sesji. Pamiętajmy również o drugiej zasadzie czyli aby światło padało z tyłu kamery a nie w obiektyw. Tu mając możliwość zaplanowania ujęć – zdjęć lotniczych albo przed południem (w okresie letnim – wczesno poranne), lub popołudniowe, gdy obiekt jest usytuowany inaczej względem orientacji wschodu i zachodu.
Ujęcia nocne a fotografia lotnicza.
To najbardziej wymagająca realizacja zdjęć nie tylko z drona, ale również z aparatów stacjonarnych. O ile przy fotografii tradycyjnej, problem stabilizacji załatwiamy dobrym statywem, o tyle w przypadku fotografii lotniczej jest trochę inaczej – czyli bardziej specyficznie. Po pierwsze trzeba dość dużo poćwiczyć w znalezieniu najlepszych parametrów – ustawień czasów naświetlania. Oczywiście pamiętajmy aby zdemontować wszystkie zastosowane filtry z obiektywu, ale to jest chyba oczywista oczywistość. Zdemontujmy nawet filtr ochronny UV gdyż on również ma jakąś tam gęstość, która będzie miała wpływ na nasze zdjęcie. I teraz zaczyna się największy problem – czy nasz dron z którego realizujemy sesję posiada możliwość wymiany obiektywów. Zakładając, że tak, robi się nam lekko z górki gdyż wystarczy, że zmienimy szkło na najbardziej jasne z posiadanych i mamy sprawę bardzo ułatwioną. Światło siła na poziomie f2.0 powinno wystarczyć, ale jeżeli jasność będzie oscylować w okolicach f1.8 to na odpowiednio dużej matrycy zdjęcia powinny wyjść bardzo ładne czyli ostre, doświetlone i z ładnym detalingiem sceny. Ważnym aspektem jest stabilność drona w powietrzu. W tym przypadku czasy naświetlania niestety będą wydłużone więc należy latać podczas stabilnych warunków zewnętrznych. Unikamy mocnego wiatru i wierzymy w podwieszony pod dronem stabilizator.
Fotografia lotnicza podczas silniejszego wiatru.
Ten aspekt w planowaniu sesji jest jednym z ważniejszych – prócz oczywiście warunków oświetleniowych. Zawsze należy sprawdzić aktualną prognozę na planowany dzień wylotu w kilku niezależnych żródłach i najlepiej w jak najkrótszym odstępie czasowym. Pogoda prognozowana na 72 godziny przed sesją to bardziej wróżenie z fusów niż miarodajna informacja meteorologiczna.. Najbardziej wiarygodną jest ta na 24 godz. a jeszcze lepiej 12 godzin przed wylotem. Pamiętajmy, że wiatr nie jest naszym sprzymierzeńcem podczas realizowanych sesji fotografii lotniczej i często może być przyczyną uniemożliwiająca wykonanie sesji. Zawsze w takich przypadkach należy być przygotowanym na rozwiązanie alternatywne. Czyli uzupełnienie sesji jakimiś dynamicznymi ujęciami zrealizowanymi przy pomocy standardowego aparatu.
Pamiętajmy, że nie zawsze da się bezpiecznie wykonać sesję. Tyczy się to głównie eventów w warunkach nieco odbiegających od przyjętych standardów. Pamiętajcie, że to wy (jako operatorzy) odpowiadacie za bezpieczeństwo podczas wykonywania każdej sesji.
Do jakich wartości siły wiatru można realizować ujęcia lotnicze?
To zagadnienie posiada kilka dość ważnych parametrów pośrednich. Pierwszym jest wielkość, masa, moc jednostki napędowej, rodzaj napędu naszego zestawu do zdjęć. Im jest on lżejszy tyj jest bardziej podatny na działania wiatru. Pamiętajmy, że mierzone wartości siły wiatru mierzonego na wysokości 2m będą zdecydowanie mniejsze niż faktyczna siła na wysokości 30m / 50m czy 100m. Przykładowo niewinnie wyglądające na skali wiatromierza 3/5m.sec mogą się okazać w warunkach operacji drona na większych wysokościach względnych wartościami rzędu 40 – 50km/h .
Takie prędkości wiatru powodują dużą niestabilność lotu małego, czy średniej wielkości drona i w ekstremalnych sytuacjach odlotu na większe odległości mogą uniemożliwić bezpieczny powrót drona pod wiatr. Najbardziej odporne na tego typu warunki są większe jednostki typu Hexacoptery a w szczególności Octocoptery z odwróconym – przeciwbieżnym ciągiem. Reasumując im większy wiatr tym dron powinien być cięższy i mieć większą ilość napędzających go silników. Przyjęło się, że stały wiatr mierzony na ziemi na wysokości klatki meteo i o wartości do 5m/sec jest akceptowany do bezpiecznego lotu. Im wyżej mamy planowane zdjęcia tym ta wartość na ziemi powinna być mniejsza.