FAQ
Popularne pytania dotyczące usług związanych z filmowaniem i fotografowaniem z powietrza
Popularne
pytania
Zbiór najczęściej zadawanych pytań dotyczących usług filmowania i fotografowania z powietrza
Cena usługi filmowania i fotografowania z powietrza, zależy od kilku ważnych czynników:
- wymagań technicznych dotyczących użytego do sesji sprzętu,
- rodzaju platformy z której będziemy fotografować (filmować),
- rodzaju i wartości aparatu (kamery) z której będziemy korzystać,
- uwarunkowań urbanistycznych, rodzaju ujęć (statyczne – dynamiczne)
- czasu spędzonego na planie,
- strefy przestrzeni powietrznej w jakiej będziemy się poruszać,
- odległości planowanej sesji od siedziby zleceniobiorcy itp.
Najważniejszym czynnikiem jest określenie czy obiekt – plan filmowo-fotograficzny, nie znajduje się w strefach przestrzeni powietrznych klasyfikowanych jako: zakazane, niebezpieczne, kontrolowane, ograniczone itp. W tych przypadkach procedura uzyskania zezwolenia na wlot – jest bardziej złożona.
Jesteśmy zarejestrowaną, legalnie działającą firmą, której adres siedziby, wszystkie dane – znajdują się na naszej stronie. Jesteśmy płatnikami podatku VAT. Posiadamy europejski numer identyfikacji podatkowej. Na każdą wykonaną usługę wystawiamy Fakturę VAT z 23% wartością podatku
Do dyspozycji posiadamy kilka Dronów (BSP) które w zależności od potrzeb, możliwości finansowych, określonego budżetu zlecającego możemy zaoferować. Pierwszym i zarazem najtańszym zestawem jest:
- Quadrocopter w zestawie z kamerą/aparatem GoPRO Hero Black 3+ (najbardziej ekonomiczna propozycja – najczęściej wybierana przez zlecających). Quadrocopter posiada dwuosiową stabilizację kamery. Jest to najlepszy stosunek jakości do ceny.
- Kolejnym bardzo popularnym zestawem jest Hexacopter Cinema T-Motor z trzyosiową stabilizacją obrazu na sterowniku AlexMos.
- Trzecią platformą jest Octocopter X8,który jest doposażony w zależności od potrzeb Klienta – możemy realizować ujęcia w filmowe w jakości 4K (ultra HD)
- Podstawową jednostką rozliczeniową jest ilość wylotów (startów) w danej sesji. W zależności od potrzeb możemy zamówić lot w 1/2/3 i więcej startów.
- Drugą formą rozliczenia jest tzw. dzień zdjęciowy na planie, obejmujący do 10/12 wylotów i czas około 8 godzin gotowości do startu. Należy również brać pod uwagę koszty dodatkowe np. koszt dojazdu na plan. W okolicach granic administracyjnych Krakowa – dojazdu nie doliczamy.
Czas lotu platformy na jednym komplecie pakietów zasilających jest uzależniony od kilku czynników. Pierwszym i zarazem najważniejszym jest temperatura zewnętrzna oraz warunki atmosferyczne. Najczęściej przyjmujemy czas bezpiecznego wylotu, czyli realizację materiału filmowego/zdjęciowego na 8-10 minut w jednej sesji.
Zastosowania zrealizowanych materiałów filmowych czy też fotograficznych jest ograniczone tylko wyobraźnią zlecającego. Oczywiście dla nas (Agencja reklamowa) najchętniej i najczęściej stosujemy je jako materiał uzupełniający do produkcji wszelkich materiałów promocyjnych. Zastosowanie przy produkcji poligraficznej (ulotki, foldery, katalogi), druku wielkoformatowego (billboardy, banery, reklamy wielkoformatowe), tworzenie stron internetowych – pokazanie obiektów, oferty z innej ciekawszej perspektywy, realizacje produkcji filmowych jako elementy uzupełniające kadry filmów promocyjnych. Oczywiście zastosowań jest dużo więcej i nasza ofertę kierujemy do bardzo szerokiego grona odbiorców. Wśród których znajdują się Firmy z branż: turystycznych, developerskich, biur nieruchomości, właścicieli hoteli, restauracji i obiektów rekreacyjno-sportowych, agencji reklamowych i eventowych, służb administracji publicznych i wielu, wielu innych odbiorców finalnych.
Drony – Bezzałogowe Statki Powietrzne, jak każde urządzenie mechaniczne może w każdym momencie ulec nieplanowanej awarii. Staramy się ze wszystkich stron przed takimi sytuacjami się zabezpieczyć. Niestety sytuacje awaryjne zdarzają się i nie mamy na to wpływu. W przypadku gdy awaria zdarzy się na ziemi, dron po prostu nie wystartuje. W takich sytuacjach, zawsze staramy się mieć sprzęt zapasowy (drugi zestaw BSP), który jesteśmy wstanie w 15 minut przygotować do zastępstwa. Gorszą i bardziej niebezpieczną sytuacją jest awaria sprzętu w powietrzu. W takim przypadku staramy się w sposób maksymalnie bezpieczny sprowadzić drona na ziemię w miejsce wcześniej zaplanowanego bezpiecznego lądowiska awaryjnego, oddalonego od ludzi, pojazdów, mienia i innych przeszkód.
W 100% tak. Każda z platform posiada niezależny tor przesyłu obrazu podglądowego z kamery w czasie rzeczywistym. Tak więc osoba asystująca operatorowi może sama decydować z jakiej wysokości, pod jakim kątem, w jakiej konfiguracji mają być wykonane materiały. Poza tym na planie filmowym/zdjęciowym zrzucamy materiał na komputer w celu sprawdzenia jego jakości i w razie potrzeby dokręcamy materiał który jest gorszej jakości.
Drony czyli Bezzałogowe Statki Powietrzne, jak sama nazwa wskazuje, są względem prawa takimi samymi użytkownikami przestrzeni powietrznej jak statki załogowe i podlegają wszystkim przepisom Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i regulacjom Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Dlatego też, podstawowa znajomość przepisów Prawa Lotniczego jest nieodzowna aby latać świadomie w miejscach do tego przeznaczonych. Naruszenie kontrolowanych czy też zakazanych przestrzeni powietrznych bez uzgodnienia przez Bezzałogowe Statki Powietrzne (Drony) jest traktowane jako przestępstwo i zagrożone karą pozbawienia wolności. Tak więc nie można latać bez zezwolenia w strefach kontrolowanych lotnisk cywilnych i wojskowych. Nie można latać w strefach zakazanych, ograniczonych czasowo, w strefach niebezpiecznych. Wszystkie te i inne miejsca publikowane są w biuletynach PAŻP – warto się z nimi zapoznać, zanim wykonamy start naszym dronem. Nieznajomość prawa nie jest czynnikiem łagodzącym dla pilota, czy operatora.
- Rodzaj realizacji materiału (film/fotografia), planowany termin realizacji,
- rodzaj zamawianej platformy, planowane wykorzystanie materiału, miejsce realizacji,
- lokalizacja obiektu: miejscowość lub współrzędne geograficzne w celu sprawdzenia strefy przestrzeni powietrznej w której będziemy chcieli realizować materiał.
- Planowana ilość wylotów w jednej sesji (1/2/3 wyloty lub zdjęcia poranne i popołudniowe, czyli dzień zdjęciowy.
- Niezbędne podanie jest bezpośredniego kontaktu telefonicznego do osoby odpowiedzialnej za organizację sesji zdjęciowej/fotograficznej w celu możliwości szybkiego kontaktu w przypadku potrzeby pozyskania istotnych informacji niezbędnych do wykonania wyceny zlecenia. Każde zlecenie musi być uruchomione w formie pisemnej – z pełnymi danymi zlecającego. Nie latamy na telefoniczne zlecenia.
Z naszego doświadczenia najbardziej udane (plastyczne) materiały realizowane są albo wczesnym przedpołudniem – poranek lub w porze popołudniowej (w zależności od pory roku). Materiał jest wtedy miękko doświetlony, bardzo ładnie eksponowane są półcienie i kolory. W tych porach dnia, również są najbardziej stabilne warunki w powietrzu. Co ma niebagatelny wpływ na jakość realizowanych ujęć filmowych. Najmniej plastyczne materiały udaje się zrealizować w okolicach południa – gdy słońce znajduje się bezpośrednio nad obiektem (planem filmowo – fotograficznym). Oczywiście należy wybrać odpowiedni czas planowanej realizacji aby nie filmować „pod słońce” (chyba, że takie jest założenie scenariusza
Bardzo istotne pytanie. CTR jako strefa kontrolowana lotniska ma ściśle określone granice pionowe i poziome, w które bez wcześniejszego uzgodnienia i zezwolenia zarządzającego daną strefą – nie wolno wlecieć żadnemu statkowi powietrznemu. Oczywiście do grupy tych statków należą również bezzałogowe statki powietrzne. Jednakże, istnieją procedury polegające na wcześniejszym zgłoszeniu planowanej operacji w powietrzu do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, odpowiedniej komórce czyli: Zespołowi Zarządzania Strategicznego Przestrzenią Powietrzną i po spełnieniu określonych warunków i uzgodnieniu planowanego wylotu, możemy otrzymać czasowe warunkowe zezwolenie. Tak więc wbrew pozorom istnieje możliwość wykonania usługi w bezpośrednim obszarze kontrolowanym CTR, ale musi być to lot bezwzględnie zaplanowany i uzgodniony, zgodnie z obowiązującymi procedurami PAŻP.
Kolejne istotne pytanie ułatwiające realizację planowanej sesji zdjęć lub filmów lotniczych. Najbardziej kompetentną strukturą jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która na swoich stronach publikuje aktualne mapy dotyczące poszczególnych regionów Polski z podziałem na sektory pionowe i poziome. Trzeba tylko troszeczkę wprawy aby odnaleźć poszczególne oznaczenia w menu i już możemy wstępnie określić gdzie znajduje się nasz obiekt. Dla bardziej leniwych, przedstawiamy bardzo uproszczoną formę z zaznaczeniem granic poziomych, z których możemy ogólnie określić lokalizację obiektu: uproszczona mapa lotnisk – stref kontrolowanych i niebezpiecznych. Uwaga! – mapkę należy traktować bardzo orientacyjnie i w żadnym wypadku nie należy jej stosować operacyjnie.
Masz inne pytania? Śmiało!
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie, napisz lub zadzwoń